Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim

Zastępstwa

 

 

 

  

 

Szkoła otwarta

 

ODWIEDZAJĄ NAS NASI ABSOLWENCI

 


 

 

SPOTYKAMY SIĘ Z GIMNAZJALISTAMI

 

Z MAPĄ ULICAMI JANOWA

               W  dniu 27 maja 2015 roku odbyła się w naszej szkole adresowana do uczniów szkół gimnazjalnych, lekcja otwarta geografii na temat: Z mapą ulicami Janowa,  przygotowana przez p. Józefa Bańkę.  Jej celem było przybliżenie topografii miasta, jego położenia geograficznego na tle regionu, rozpoznawania i lokalizacji obiektów oraz orientacji przestrzennej w obrębie Janowa Lubelskiego.

            Do realizacji zadania została przygotowana prezentacja multimedialna zawierająca informacje i materiał zdjęciowy dot. sposobów interpretacji i wykorzystania map w praktyce, m.in. podstaw analizy kartograficznej i statystycznej. Zaakcentowane zostały także zmiany sposobu  przedstawiania obszaru Janowa Lubelskiego i okolic na mapach od XVII wieku do czasów współczesnych. Uzupełnieniem prezentacji były fotografie charakterystycznych obiektów z terenu miasta, które w dalszej części lekcji uczniowie mieli za zadanie zlokalizować na mapie oraz odpowiednio je opisać.

Integralną część lekcji otwartej stanowił quiz tematyczny z zestawem zadań opartych na interpretacji i wykorzystaniu wielkoskalowej mapy Janowa Lubelskiego w tym:

-        wykonaniu przez uczniów prostych obliczeń odległości i powierzchni

-        określanie azymutu

-        lokalizacji topograficznej wybranych miejsc i ich opisu na karcie pracy

-        wymienienie i wskazanie lokalizacji  instytucji z terenu Janowa wykorzystujących w praktyce zawodowej mapy tematyczne

       Na uwagę zasługuje duże zaangażowanie emocjonalne i dobre przygotowanie merytoryczne gimnazjalistów przy rozwiązywaniu zadań w zakresie wiedzy geograficznej o środowisku lokalnym Janowa Lubelskiego. To dobra prognoza na przyszłość....

                                                                                                                                                           Józef Bańka

 


 


 

Storytelling w naszej szkole

W czwartek 4 lutego 2016 r. grupa uczniów z janowskiego gimnazjum wzięła udział w niecodziennych zajęciach prowadzonych przez dwie anglistki – Beatę Mrozowską
i Magdalenę Wójtowicz. Podczas zajęć młodzież nauczyła się opowiadać wydarzenie, które jedna z nauczycielek pokazała gestami. Okazało się, że opowiadanie historii to ciekawy i skuteczny sposób na zapamiętanie przydatnych zwrotów oraz świetna metoda na ćwiczenie pamięci. Mamy nadzieję, że umiejętności zdobyte podczas tej lekcji przydadzą się naszym gościom w przyszłości.

 

 


 

 Lekcja chemii

Jeśli ktoś myśli, że 10 marca 2016r. w pracowni chemicznej uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II przygotowywali obiad – jest w błędzie!

Owszem były tam: jajka, mleko, ser, mięso a nawet rosół, ale posłużyły naszym Gościom do badania za pomocą reakcji chemicznych składu poszczególnych produktów. Gimnazjaliści pod czujnym okiem p. Piotra Jakubca sprawdzali w wymienionych produktach obecność białka, które odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka, budując nasze tkanki, narządy i uczestnicząc w wielu procesach.

To już kolejna lekcja otwarta przygotowana dla Gimnazjalistów. Dotychczas odbyły się lekcje z geografii i języka angielskiego. W kwietniu zapraszamy na lekcję historii a w kolejnych miesiącach na lekcje wychowania fizycznego i języka polskiego.

B.Góra

 


Lekcja historii

Dnia 12 kwietnia bieżącego roku gościli w naszym liceum gimnazjaliści z Zespołu Szkół z Białej i Gimnazjum z Janowa Lubelskiego wraz z opiekunami. Uczestniczyli w zajęciach z historii regionalnej. Tematem były „Legendy, plotki i bajania- niekoniecznie historyczne” .

Każde miejsce ma swoją historię, każdy region ma ich całe mnóstwo. Opowieści te przekazywane z pokolenia na pokolenie i wędrujące z mieszkańcami z miejsca na miejsce przybierały coraz to nowe formy i bogaciły się o zupełnie nowe szczegóły. Tak zmodyfikowane z czasem i ubarwione przez okoliczną ludność legendy i podania dotrwały do dziś. Starałam się aby nasi goście dowiedzieli się jakie opowieści łączą się z naszym regionem, gdzie w okolicy straszą duchy, gdzie można spotkać południcę, skąd się wziął piękny janowski zwyczaj grania na ganku kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w miesiącu maju oraz gdzie czart częstuje cygarem. Rozmawialiśmy o tradycjach naszego regionu i o tym skąd biorą się różne legendy. Mam nadzieję, że niektórych z naszych gości zobaczę w naszym liceum na lekcjach historii.

nauczyciel historii Izabela Skrzypa


 

I Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora LO

 

Dnia 19 maja 2016 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim odbył się I Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Szkoły dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu janowskiego. Organizatorem zawodów byli nauczyciele wychowania fizycznego LO. Celem zawodów była popularyzacja piłki siatkowej, integracja uczniów szkół gimnazjalnych oraz rozwijanie współpracy między szkołami. Mecz finałowy rozegrał się pomiędzy drużyną Zespołu Szkół z Błażka a drużyną Zespołu Szkół w Białej. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła reprezentacja szkoły w Błażku natomiast na miejscu drugim uplasowała się drużyna z Białej. Zawody odbyły się w miłej i przyjaznej atmosferze zgodnie z zasadami fair play. Finaliści rozgrywek rozegrali towarzyskie spotkania z reprezentacją naszej szkoły. Drużyny uczestniczące w zawodach otrzymały pamiątkowe dyplomy i puchary. Wręczenia nagród dokonała Pani Dyrektor Szkoły Alicja Gąbka. Dziękujemy wszystkim drużynom oraz ich opiekunom za udział w zawodach z nadzieją, że za rok spotkamy się ponownie .

 Gratulujemy zwycięzcom.

 Nauczyciele wychowania fizycznego

  Lekcja języka polskiego - "Gorsze? A dlaczego?"

W językach (nie tylko w polskim) panuje dziwna prawidłowość, że w stosunku do zwierząt używamy „gorszych” wyrazów. Człowiek umiera, zwierzę – zdycha, człowiek je, zwierzę – żre.

Dnia 8 czerwca 2016r. wspólnie z uczniami Gimnazjum w Białej zastanawialiśmy się nad różnymi zawiłościami naszej ojczystej mowy. Analizowaliśmy słownictwo dotyczące zwierząt, by ze zdziwieniem stwierdzić, że pejoratywne określenia dominują w słownictwie związanym z najwierniejszym przyjacielem człowieka …psem (są nawet przekleństwa z „jego udziałem”!).

Było to szóste i ostatnie spotkanie z cyklu LEKCJI OTWARTYCH DLA GIMNAZJALISTÓW. W poprzednich miesiącach gościliśmy uczniów gimnazjów na lekcjach z geografii, języka angielskiego, chemii, historii
i wychowania fizycznego.

Dziękuję J.Bańce, B.Mrozowskiej, M.Wójtowicz, P.Jakubcowi, I Skrzypie, B.Hulak, W.Dąbkowi, A.Janaczowi, R.Kaproniowi ,  C.Nafalskiemu i A.Wołoszyn za poświęcony czas, pomysły i oryginalne rekwizyty do zajęć a dyrektorom: LO Bohaterów Porytowego Wzgórza A.Gąbce, Zespołu Szkół w Białej J.Nieścior i Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II A.Tomczykowi za wyrozumiałość i wsparcie w realizacji całego wydarzenia.

Koordynator przedsięwzięcia: Beata Góra


 

Złota Księga

Uwaga!

Absolwenci   Liceum  Ogólnokształcącego  im. Bohaterów  Porytowego  Wzgórza w Janowie Lubelskim

Z okazji zbliżającego się Jubileuszu  społeczność szkolna pragnie wydać „Złotą Księgę Absolwentów Szkoły”. Aby taka publikacja powstała, absolwenci proszeni są o zredagowanie krótkiej notatki zawierającej następujące informacje:

  1. Imię i nazwisko, nazwisko rodowe,
  2. Rok ukończenia szkoły,
  3. Opis kolejnego etapu edukacji – uczelnia, wydział, kierunek, tytuł naukowy,
  4. Przedstawienie ścieżki kariery zawodowej, osiągnięć, realizowanych pasji,
  5. Krótkie wspomnienie o szkole.

 

Informacje bardzo prosimy przesyłać na adres e-mailowy   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

                                                                                                         Dziękujemy


 


Projekty

   Głównymi celami tego projektu jest zapobieganie przestępczości i aspołecznym zachowaniom młodzieży, a także dostarczenie uczniom i rodzicom wiedzy o sposobach radzenia sobie w sytuacjach trudnych. A w rezultacie wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród młodzieży.  Czytaj więcej...  

 

 

Historia zespołu Black Way

Black Way

Black Way


Black Way to zespół bardzo młody,Karol Wnuk w 60% złożony z uczniów naszej szkoły.

Skład zespołu:
Karol Wnuk - wokal (kl. IIIa LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim)
Mateusz Michna - gitara elektryczna (kl. IIIa LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim)
Bartek Łukasik - gitara elektryczna (kl. If LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim)
Paweł Gr±tkie - gitara basowa (kl. I LO w Modliborzycach)
Przemek Wójcik - perkusja (kl. II LO w Modliborzycach)


Historia zespołu:
Pocz±tki kapeli to 2010 rok. Dwójka kolegów z klasy - Mateusz i Karol graj± i ¶piewaj± na apelach szkolnych w LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza. Po pewnym czasie wpadaj± na pomysł zagrania czego¶ wspólnie, jako zespół. W szkole szukaj± chętnych, którzy wsparliby ich dodatkowymi instrumentami. Tak kształtuje się skład zespołu: Agata Dycha (bas), Jakub W±sek (gitara), Mateusz Michna (gitara), Karol Wnuk (perkusja), Patrycja Wołoszyn (wokal).

Już jako grupa graj± na kilku apelach i uroczysto¶ciach szkolnych, w tym na Dniu Wolontariusza 5 grudnia 2010 roku w Janowskim O¶rodku Kultury. Wykonuj± wtedy własn± interpretację "Przeżyj to sam" Lombardu. Zespół (wówczas jeszcze bez nazwy) nie gra zbyt długo. Patrycja, ze względu na maturę, odchodzi. W drugiej połowie wakacji Kuba i Mateusz poczuli potrzebę zagrania na większej imprezie. Nie musieli długo szukać. Okazja nadarzyła się szybko - Dni Modliborzyc (17 wrze¶nia 2011 roku). Rozpoczęli poszukiwania nowego wokalisty, niestety bezskutecznie. Doszli do wniosku, że ówczesny perkusista Karol przejmie wokal, a rozejrz± się za nowym "bębniarzem". Pocz±tkowo z tym też były problemy, ale w końcu dowiedzieli się o Przemku Wójciku z Kolonii Potok Wielki. W tym samym czasie nadali zespołowi nazwę - Blackway. Po pierwszej próbie u Przemka okazało się, że jest ¶wietnym perkusist±. Zaczęli się przygotowywać do Dni Modliborzyc. Niestety, Agata również zrezygnowała z grania w zespole. Teraz musieli znaleĽć basistę. Mateusz zaproponował, by do zespołu przyj±ć Pawła Gr±dtkie, któremu wcze¶niej udzielał lekcji gry na gitarze. Radził sobie dobrze, więc wst±pił do zespołu na stałe. Tak wyklarował się skład: Jakub W±sek(gitara), Mateusz Michna (gitara), Karol Wnuk(wokal), Przemek Wójcik(perkusja) i Paweł Gr±dtkie(bas). W tym składzie zagrali na Dniach Modliborzyc - 17 wrze¶nia 2011 roku. To był debiutancki koncert jako Blackway.

Wreszcie powstał ich pierwszy autorski kawałek - "Krzyk". PóĽniej zacz±ł narastać konflikt między Kub± a reszt± zespołu. Nie mog±c znaleĽć kompromisu, zespół zakończył z nim współpracę. Rozczłonowali też nazwę na Black Way. Zespół, tylko z jednym gitarzyst± w składzie, rozpocz±ł pracę nad własnymi utworami. Powstały "Hardrock", "Presja" i "Wolno¶ć", które po raz pierwszy zaprezentowali podczas koncertu w klubie Chillout w Kra¶niku.

 

 


2012 rok rozpoczęli dwoma koncertami z okazji XX Finału Wielkiej Orkiestry ¦wi±tecznej Pomocy: w Janowskim O¶rodku Kultury i GOK-u w Modliborzycach. Wtedy zaczęli grać trochę bardziej na poważnie. Szlifuj±c umiejętno¶ci, przeznaczyli sporo czasu na nagrywanie dotychczasowego materiału. Na pocz±tku wakacji zagrali na Motorocku w Kra¶niku(16 czerwca), gdzie zostali miło przyjęci. To rozpaliło w nich chęć dalszego grania. Powstały dwa nowe utwory - "Czarna Droga" i "Nie patrz za siebie". W lipcu koncertowali dwukrotnie - ¦więto Jagód w Modliborzycach (8 lipca) i Punk Rock W Krzakach w Stróży k. Kra¶nika (28 lipca). Koncerty te cieszyły się wielkim powodzeniem i pozyskali nowych fanów.


Podczas Punk Rocka w Krzakach poznali ważn± osobę dla losów zespołu - Krzysztofa "Puszczyka" Sowę. Zaproponował im współpracę z jego zespołem - Hurtowni± Gazó. Wkrótce zadzwonił, że chce ich widzieć na imprezie, któr± organizował 19 sierpnia 2012 roku. Były to Dożynki na Rockowo w Chwałowicach. Dzielili tam scenę z zespołami No Fear, Ziemia Kanaan, Centrala i Hurtownia Gazó. Po niesamowitym, jak dot±d, przyjęciu ich przez tamtejszych wielbicieli rocka, granie w Black Way stało się dla nich niesamowicie ważne. Zauważyli, że ludziom się podoba to, co robi± i dało im to niesamowitego kopa.

Niebawem przyjęli do zespołu nowego gitarzystę - Bartka Łukasika, który w zaledwie tydzień opanował cały materiał. Razem, 1 wrze¶nia, zagrali koncert w janowskim pubie Alibaba, w sam raz na zakończenie wakacji. Dwa tygodnie póĽniej zagrali tam ponownie, zapraszaj±c do siebie Hurtownię Gazó. Frekwencja na obu koncertach była liczna. Miesi±c póĽniej, 27 paĽdziernika, zorganizowali własny festiwal. Zaprosili zespoły, z którymi mieli dobry kontakt: Maszyna z Kra¶nika, Obey Your Husband z Kra¶nika i oczywi¶cie Hurtownię Gazó. Niesamowita frekwencja i atmosfera wszystkich zadziwiła.

2012 rok zamknęli castingiem do programu Must Be The Music, 8 grudnia w Lublinie. Co prawda, bez żadnych rewelacji, ale bawili się ¶wietnie. Poza tym, poznali dużo fajnych ludzi i nawi±zali nowe kontakty.

Nadszedł 2013 rok, na pocz±tku którego znowu zagrali 2 koncerty na WO¦P. Cały czas staraj± się rozwijać i pracuj± nad nowym repertuarem.


Reportaż z castingu do programu Must Be The Music w Lublinie (Black Way od 3:25).
¬ródło: www.kurierlubelski.plZapraszamy na kanał Black Way na YouTube: ...oraz do polubienia strony na Facebook'u:  
Kanał Black Way na YouTube Black Way Music

 Wykonanie:  
Janusz Kaproń

Patryk Wójcik
Mariusz Bożek

Prowadzenie:
Beata Góra
Waldemar Krasa

Saturday the 22nd. Custom text here. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.