Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim

Warsztaty mediacyjne poprowadzone przez Panią dr Anna Mazur

Drukuj
Utworzono: czwartek, 07, czerwiec 2018

  W ramach Tygodnia Profilaktyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Boh. Poryt. Wzgórza w Janowie Lubelskim w dniach 5-7.06.2018r. uczniowie I i II klas uczestniczyli w spotkaniu z mediatorem. Warsztaty mediacyjne poprowadziła dr Anna Mazur – mediator wpisany na listę mediatorów sądowych przy Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu.

Warsztat oprócz zagadnień ściśle związanych z pojęciem i samym procesem mediacji obejmował również obszary na bazie, których mediacje są możliwe do przeprowadzenia. Uczniowie zostali zapoznani z istotą konfliktu w życiu człowieka. Poznali typy i przyczyny konfliktów oraz uświadomiono im, że konflikt nie zawsze musi być czymś nieprzyjemnym czy złym. Pokazano, że konflikt może również stać się szansą na zmianę, rozwój, ale tylko wtedy gdy obie strony konfliktu nie naruszają godności drugiej osoby i są jednocześnie zaangażowane w wzajemne i aktywne rozwiązanie konfliktu. Aby jednak to miało miejsce między stronami powinna pojawić się jasna i przejrzysta komunikacja. Najważniejsze, aby sposóbporozumiewania się stron konfliktu było całkowicie pozbawione przemocy. W tym kontekście w czasie spotkania z mediatorem uczniowie poznali podstawowe zasady Porozumienia bez Przemocy (Marshalla Rosenberga). Nauczyli się odróżniać język szakala (język oceniania, etykietowania, dominacji) od języka żyrafy (a więc języka uczuć i potrzeb).

Zanim omówione zostały podstawowe cele, funkcje i zasady mediacji na różnych płaszczyznach funkcjonowania człowieka ( w tym rodzina, szkoła, praca) omówiona została również koncepcja sprawiedliwości naprawczej na bazie, której utworzono ten sposób rozwiązywania konfliktów, jakim są mediacje.

Dzięki spotkaniu z mediatorem uczniowie poznali zalety konstruktywnego radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych, uświadomili sobie, że tylko właściwie rozwiązany konflikt (korzystnie dla obu stron) jest podstawą budowania zdrowych relacji społecznych w życiu codziennym.

Dziękujemy dr Annie Mazur za poświęcony czas i podzielenie się swoja wiedzą i doświadczeniem w zakresie prowadzenia mediacji.

                                                                                                                      Bożena Czapla

 

Prowadzenie:
Małgorzata Krzysztoń-Żytko

Irena Dycha

Thursday the 17th. Custom text here. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.